stepsSokan félnek megszólalni angolul több év tanulás után is. Elkeserítő ez a tény, főként azért, mert megvan a pontos lépéssora annak, hogyan lehet elérni, hogy egy beszélgetésben kezdettől fogva sikerélményünk legyen. Íme az útmutató.

A legelső dolog, amit feltétlen eszedbe kell vésni: nem a tökéletes nyelvtanú, választékos és folyékony beszéd adja a sikerélményt. Pontosabban nem csak ez. Mire erre a szintre eljutsz, az több év nyelvtanulás. De akkor addig meg se szólalj? Dehogy nem! Csináld úgy, mint a gyerekek és a sikerélmény nem marad el!

Első lépcsőfok

Amikor egy olyan társaságba keveredsz, ahol mindenki jól beszél angolul, gyakran kellemetlenül érzed magad, mert te nem tudsz érdemben hozzászólni a beszélgetéshez. Fontos, hogy ilyenkor mondd el magadnak, hogy ez ugyan kellemetlen neked, de teljesen természetes, hiszen te még csak most tanulod a nyelvet.

Ha ezt a gondolatot magadévá tetted, jöhet a konstruktív gyakorlás.

A legkönnyebb dolog, amit csinálhatsz, hogy mégis részese legyél a beszélgetésnek, az az ún. „aktív hallgatás”. Mit jelent ez? Hogy úgy hallgatod a beszélőt, hogy folyamatos visszajelzést adsz neki arról, hogy hallgatod. Ilyeneket mondhatsz egyszer-egyszer:

„I see.”

„Wow”

„Awesome!”

„Really?”

Ezek mind rövid 1-2 szavas, nagyon könnyen megjegyezhető és még könnyebben alkalmazható kommunikációs elemek. Használatuknál a hangsúlyt arra tedd, hogy kifejező legyen, ahogy mondod őket. Ha ezeket így beveted, senkinek sem fog feltűnni, hogy még csak nyelvtanuló vagy.

Második lépcsőfok

Amikor már csípőből alkalmazod az első lépést, akkor merészkedj a következő lépcsőfokra. Ez a rövid párbeszédek szintje. Ebben az a jó, hogy nem fogalmazunk szép, összetett, kerek mondatokban – már csak azért sem, mert a való életben is így természetes. (Meg persze azért is, mert akkor a helyes nyelvtanon morfondíroznál, de te ugye úgy akarsz fejlődni, hogy végig sikerélményed legyen!)

Ezen a lépcsőfokon még mindig óriási hangsúly van azon, hogy milyen hanglejtéssel, mennyire természetes hangzással viszed végig a párbeszédet.

Így ilyesmi párbeszédek tudnak születni:

„A coffee, please.”

„Black or white?”

„Well, black, please.”

„Here you are.”

„Thank you.”

Harmadik lépcsőfok

Ha már komfortosan érzed magad a második lépcsőfokon, ideje feljebb lépni. Ezen a szinten már mondatokban kezdesz beszélni. De nagyon figyelj, itt még ne várj magadtól többszörösen összetett mondatokat! 4-5 szó mondatonként bőven elegendő. Ezekben a mondatokban törekedj inkább az egyszerűségre, azaz használj olyan szavakat, amelyeken nem kell gondolkoznod, és olyan nyelvtani szerkezeteket, amelyek nem igényelnek hosszú időt, amíg helyesen összerakod.

Amire még ezen a szinten figyelj, az az, hogy használj összevont alakokat, hogy megszokd őket! (Tehát pl. nem there is, hanem there’s.)

Az ilyen mondatok tökéletesek:

There’s a problem here.

I have a big dream.

I don’t like this music.

Can you swim?

I arrived last week.

I think he knows the answer.

Negyedik lépcsőfok

Ha az egyszerű mondatok jól mennek, kezdd el a túl egyszerű dolgokat helyettesíteni választékosabb szavakkal, kifejezésekkel ill. nyelvtani szerkezetekkel. Ugye látod, még mindig nem lépünk az összetett mondatok mezejére!

A harmadik lépcsőfok 1-1 mondata például így emelhető a negyedik szintre:

I’m not very keen on this music.

I’ve been here for a week.

He’s supposed to know the answer.

Ha erre a szintre eljutsz, veregesd meg a vállad, mert a való életbeli beszélgetések java része a harmadik és negyedik lépcsőfokon zajlik!

Ötödik lépcsőfok

Jöhetnek az összetett mondatok, de figyelj arra, hogy ha hétköznapi szituációban beszélsz, az összetett mondatok nem túl gyakoriak, ezért ha használod őket, akár hivatalosnak is tűnhetsz. A társalgásban természetesen hangzó összetett mondatok leginkább a because, and, but, ill. az or kötőszavakkal összekötött mondatok.

Ha erre a lépcsőfokra szeretnél lépni, a trükk az, hogy kezeld az összetett mondataidat úgy, mintha különálló mondatokból állnának. Nyugodtan még szünetet is tarthatsz a két tagmondat között – legalább könnyebb lesz követni a mondandód.

I’m not very keen on this music but now it’s OK.

I’ve been here for a week and I’m still excited!

Ha ez a szint is jól megy, lényegében minden társalgási szituációban magabiztosan megállod a helyed.

+1 lépcsőfok

Erre a szintre csak akkor kell lépned, ha előadásokat kell tartanod, vagy hosszabb, egybefüggő monológokat kell mondanod. Itt már meg kell tanulnod előadás-szövegeket felépíteni, vagy éppen szöveg-kohéziót megteremteni (= hogy tudjon a hallgatóság követni). De ez már nem nyelvtanulás, hanem előadás-technika tanulás. Azaz ha az előző 5 szintet végigjártad, a technikák megtanulásával a +1 elsajátítása nem lesz gond.

Összefoglalva: akkor lesz sikerélményed a beszédben, ha mindig a legkényelmesebb lépcsőfokon, vagy maximum EGGYEL magasabb szinten próbálsz kommunikálni. Ez azt jelenti, hogy kezdeti kommunikációdban többet beszéltetsz és kevesebbet beszélsz, és egyre inkább arra törekszel, hogy eljuss oda, hogy egyenlő mértékben vegyél részt egy beszélgetésben.

Az is fontos, hogy minden lépcsőfokon menj végig, ne hagyj ki egyetlen fázist sem, mert a beszélgetéseid során csak így fogod tudni, hogyan szólalj meg úgy, hogy az ne tankönyv ízű, hanem természetes hangzású legyen. Így csinálja egy gyerek is.

Ha pedig szükséged van egy kis segítségre, hogyan építs fel egy párbeszédet, nézd meg ezt.