A következő szavak mindegyike ugyanarra a két betűre végződik. A helyesírást már tudod, de az mb-végű szavak kiejtése is felettébb érdekes:
comb tomb lamb bomb climb ?
Mesélek Neked egy észveszejtő történetet az mb-végű szavak kiejtése kapcsán, mely századokkal ezelőttre nyúlik vissza…
Amikor még nem volt szkenner és nyomtató, de még könyvnyomtatás sem, az egyetlen módja az iratok duplikálásának a másolás volt. Kézzel. Ez külön szakma volt – aki ezt a mesterséget végezte, úgy hívták: scribe. Azért kapta a fizetségét, hogy kódexeket és egyéb iratokat másoljon.
De pontosan mire is kapta a pénzét? Arra, hogy hány betűt írt le a másolás során. Leleményes másolók ezért kitaláltak pár szabályt, amivel legálisan több betűt írhattak a másolatba, mint az eredetibe. Így vált lehetségessé, hogy olyan szavak születtek, melyekbe „felesleges” betűk kerültek.
Abban az értelmben feleslegesek, hogy noha írjuk őket, ejteni nem ejtjük, és még csak nem is befolyásolják a szóban elhelyezkedő hangok kiejtését. Abból a szempontból viszont egyáltalán nem feleslegesek, hogy több pénzt jelentettek a másolóknak… Igazán cseles, igaz? Úgy tűnik, akkoriban sem volt mindegy, ki mennyit keres. 🙂
Na de vajon akkor hogyan kell kiejteni a fenti szavakat? Melyik az a betű, amely nem kerül kiejtésre? Rájöttél már? Ez a betű a „b”.
Tehát mostantól ha szó végén „mb”-t látsz, tudd, hogy a szó valójában az m-nél véget ér, és meg se kíséreld a „b”-t kiejteni. Még akkor sem, ha amúgy legálisan áll a „b” a szó végén, mint a „bomb” esetében.
A legjobb az egészben az, hogy ez akkor is így marad, ha jellel vagy raggal látjuk el (pl. többesszám vagy múlt idő) ezeket a szavakat. Pl. combs, climbed – egyikben sem ejtjük a pénzhozó „b”-t. Mivel, ahogy már megbeszéltük, a kiejtést egyáltalán nem befolyásolja az extra „b”, a ragozott alakban sem zavar vizet.
Te tudtad, hogy működik az mb-végű szavak kiejtése? Ismerted a szabályt? Akárhogy is: ha a szó végén (szótő végén) mb-t látsz, jussanak eszedbe a scribe-ok…
Érdekes ez a kis történet. Megjegyzem.