Honnan ered a dollárjel ($) és a fontjel (£)?

 

Bár az angoltudásod nem azon múlik, tudod-e az angolszász pénznemek jelének eredetét, mégis érdekes tudni róla. És ki tudja, lehet, hogy egy beszélgetés során pont ezzel a tudással nyűgözöl majd le valakit.

A fontjel eredete viszonylag egyértelmű, a dollárjel viszont már ennél bonyolultabb. Több elmélet is létezik, melyből a legelterjedtebbet elmesélem.

A fontjel: £

Ha ránézel a jelre, lényegében egy áthúzott L betűt látsz. De ha font sterling, akkor miért L?

Nos, a font maga súlymérték eredetileg, a rövidítése lb. Itt is itt az L betű. Talán kezd a dolog egyre gyanúsabb lenni.

A római súlymérték alapegysége a Libra volt. Ez a latin szó magyarul annyit tesz: egyensúly. (Innen a mérleg csillagkép neve is.) Később a brit súlymérték a font (pound) lett, melynek rövidítését megtartották a Libra szóból: lb. (Pl: 100 lb = 45.36 kg) Aztán a pénznem is font (pound) lett, mely 350 g színezüst értékével volt egyenlő.

Maga a font jel, a £, azaz az áthúzott L betű keletkezéséről nem sokat tudunk. Azt tudjuk, hogy a legelső fellelt emlék, ahol így szerepel a pénznem jele, az egy 1661-es csek. Ehhez képest azonban, hivatalosan a Bank of England legelőször 1978-ban szerepeltette a jelet így az egy-fontos bankjegyen.

A dollárjel: $

A dollárjel keletkezése a fontnál is ködösebb. Lényegében csak feltételezések vannak, honnan is eredhet, tiszta bizonyíték egyik esetben sem található.

A legvalószínűbb feltételezés szerint a spanyol dollárhoz van köze. Ezt a pénznemet peso-nak is hívták, amit Ps-nek rövidítettek. 1778-ban egy számlán Oliver Pollock (az amerikai forradalom egyik pénzügyi támogatója) egymásra írta a két betűt, ezáltal az S úgy nézett ki, mintha függőlegesen áthúzták volna. Azóta sem tudjuk, hogy ebből indult volna ki a dollárjel, azt viszont tudjuk, hogy 1797-ben jelent meg először nyomtatásban.